Black Friday — Zakupowe (i reklamowe) szaleństwo

Czarny Piątek to największe zakupowe święto na świecie. Odbywa się raz w roku i wypada zawsze w czwarty piątek listopada, tuż po Święcie Dziękczynienia. Oczywiście w dzisiejszych czasach sprzedawcy zaczęli wychodzić klientom naprzeciw i „wydłużają” piątek na cały weekend, tydzień, a czasami nawet miesiąc… 

Zakłada się, że nazwa “Black Friday” związana jest z używanym w przeszłości systemem księgowym. Opierał się on na różnych kolorach atramentu: czarny oznaczał zysk, a czerwony stratę. Można się domyślić, że w dniu wyprzedaż zdecydowanie dominował kolor czarny. 

Dla przedsiębiorców Czarny Piątek to nie tylko tradycja, ale przede wszystkim unikalna okazja do przyciągnięcia nowych klientów i zwiększenia sprzedaży. Ten dzień oznacza początek sezonu zakupowego. Podczas „Black Friday” każdy ze sobą walczy. Klienci o gigantyczne promocje, a firmy o ich uwagę.

Dlaczego Czarny Piątek jest szansą dla Twojego biznesu?

Każda marka szuka najbardziej dogodnego momentu, żeby wyróżnić się z tłumu, wybić się ponad zalew informacji i reklam. Black Friday wydaje się być idealnym do tego momentem. Podnosząc rękawicę, trzeba mieć świadomość, że jest to moment, w którym działania konkurencji również będą bardziej intensywne niż zwykle. Z czego to wynika? 

Klienci wykazują wzmożone zainteresowanie. Konsumenci czekają na Czarny Piątek z utęsknieniem, świadomi, że mogą skorzystać z atrakcyjnych promocji. Niektórzy oszczędzają przez cały rok, tylko po to, żeby tego jednego dnia złapać jak najwięcej promocji. To idealny moment, by przyciągnąć uwagę nowych klientów. Za tym idzie zwiększenie sprzedaży. Obniżki cen i wyczekiwanie sprawiają, że ludziom zmienia się mentalność. Myślą sobie „oszczędzałem przez cały rok. Mimo że nie znalazłem nic ciekawego, wydam już te pieniądze”. Klienci są gotowi czekać, ale nie w nieskończoność. Dobra kampania potrafi sprawić, że zwiększymy swój obrót kilkukrotnie. Kolejnym bardzo ważnym aspektem Czarnego Piątku jest budowanie pozytywnego wizerunku. Jest to jednak dużo bardziej skomplikowana sytuacja. Z jednej strony firmy, które oferują atrakcyjne zniżki, zyskują uznanie klientów i budują pozytywny wizerunek marki, co może przekładać się na lojalność w dłuższej perspektywie. Z drugiej, może nie warto ślepo skupiać się na kampanii sprzedażowej, a swój budżet, zamiast tego przekierować na kampanię świadomościową — mówić o problemie rosnącego konsumpcjonizmu i złym wpływie na planetę. To może nie przełożyć się bezpośrednio na wzrost sprzedanych produktów, ale z pewnością pozytywnie wpłynie na postrzeganie naszej marki i zwiększy jej prestiż.

Najciekawsze kampanie na Black Friday

Allbirds — Nowozelandzkie ptaki podnoszą ceny

Allbirds to firma oferująca ubrania oraz obuwie wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska. Marka informuje, że wszystkie ich produkty są tworzone z myślą, by jak najmniej wpływać na środowisko. Dlatego też w ramach Czarnego Piątku w 2020 roku Allbirds zdecydowali się na podniesienie cen swoich artykułów. Każdy produkt zdrożał o dolara, a uzyskaną nadwyżkę pieniędzy przeznaczono na wsparcie międzynarodowego ruchu Fridays for Future, zainicjowanego przez aktywistkę Gretę Thunberg. 

Patagonianie kupuj tej kurtki! 

Wspominając o budowaniu świadomości i podejmowanych w trosce o środowisko działaniach nie sposób jest pominąć Patagonię. Jest to marka, która jako jedna z pierwszych firm odzieżowych na świecie zaczęła głośno mówić o potrzebie ograniczenia konsumpcjonizmu i odpowiedzialności podczas robienia zakupów. Dlatego też w 2011 roku Patagonia wykupiła reklamę w New York Times okraszoną kontrowersyjnym hasłem „Nie Kupuj Tej Kurtki”. Następnie na ich stronie internetowej pojawiło się oświadczenie na temat całej sytuacji. Można w nim przeczytać m.in. że:

Byłoby hipokryzją z naszej strony działanie na rzecz zmian środowiskowych bez zachęcania klientów do zastanowienia się przed zakupem. Aby zmniejszyć szkody dla środowiska, wszyscy musimy ograniczyć konsumpcję, a także wytwarzać produkty w bardziej przyjazny i mniej szkodliwy dla środowiska sposób.

Ikea — Zwróć i zyskaj

Szwedzi niemal każdego roku zwracają na siebie uwagę podczas Black Friday, natomiast akcja BuyBack była chyba największą i najbardziej rozpoznawalną w ich historii. 

Promocja tego meblowego giganta ruszyła tuż przed obchodami Czarnego Piątku trzy lata temu – sieć tym sposobem chciała zachęcić klientów do powstrzymania się od bezmyślnego kupowania produktów, których tak naprawdę nie potrzebują. W ramach inicjatywy sieć odkupowała od klientów meble, których już nie używają. W zamian za to IKEA postanowiła rozdawać bony zakupowe do wydania w sklepach marki – co istotne, nie miały daty ważności, aby zachęcić klientów do wydania ich nie na siłę, a w momencie, gdy naprawdę będą czegoś potrzebowali.

Podsumowując, Czarny Piątek jest nie tylko krótkotrwałą falą zakupów, ale także strategiczną szansą dla biznesu na zwiększenie sprzedaży, budowanie pozytywnego wizerunku oraz rozwijanie długofalowych relacji z klientami. Świat zakupów staje się nie tylko emocjonujący dla klientów, ale również dynamicznym polem do rozwoju dla przedsiębiorstw

Tags :

Zapewniamy indywidualne doradztwo i pomoc w realizacji celów

Dzięki czemu otrzymasz konkretne wskazówki i narzędzia, które pozwolą Ci je osiągnąć.