Jeszcze dekadę temu w niemal każdym polskim domu mogliśmy znaleźć encyklopedię. Czas jednak mija nieubłaganie. Dużo rzadziej korzystamy z papierowych wersji, a nasza uwaga skupia się na internetowych źródłach wiedzy, takich jak Wikipedia. Jest ona jednak jednym z wielu dostępnych w sieci rozwiązań. W pierwszej chwili nasze pytanie zawsze ląduje w tym samym miejscu — wyszukiwarce Google.
Google jest molochem, którego zdaje się, że już nikt nie zdoła przegonić. To on wyznacza trendy — zarówno dla wydarzeń kulturalnych, sportowych i politycznych, jak i dla prezentowania się Twojej strony w internecie. Dziś przyjrzymy się pokrótce trendom opublikowanym w corocznym raporcie Google’a „Rok w wyszukiwarce”, a następnie pokażemy Ci, jak wielką moc mają używane przez Ciebie słowa.
Wybory parlamentarne, Barbieheimer i heksametr
W tegorocznym rankingu Google dominującym tematem były wybory parlamentarne i ich konsekwencje. Polacy intensywnie poszukiwali informacji dotyczących kandydatów, wyników wyborów oraz samego procesu wyborczego. Popularne frazy to m.in. „jak głosować”, „wyniki wyborów” czy „kto zostanie premierem”. Znaczące zainteresowanie budziły również zagadnienia związane z konfliktem izraelsko-palestyńskim, gdzie internauci poszukiwali informacji na temat Hamasu, ataków na Izrael oraz położenia Palestyny.
Najczęściej wyszukiwanymi filmami były „Oppenheimer” i „Barbie”, które wywołały dyskusje i zdobyły uwagę ludzi nie tylko w Polsce, ale w skali całego globu. Wśród polskich produkcji wyróżniły się, „Zielona Granica” Agnieszki Holland, „Heaven in Hell” oraz „Znachor”.
W sferze rozrywki ważnym tematem były także koncerty, zarówno zagranicznych, jak i rodzimych gwiazd. Szczególne zainteresowanie wzbudził koncert Beyoncé, a także występy takich artystów jak Imagine Dragons, Ed Sheeran czy The Weeknd. Nie zapomniano także o polskich muzykach, takich jak Dawid Podsiadło i Sanah.
Co ciekawe, najczęściej wyszukiwaną definicją w polskim internecie był…heksametr, czyli typ wiersza wykorzystywanego szczególnie w starożytnej Grecji. Heksametrem napisane zostały eposy Homera — Iliada i Odyseja oraz Eneida Wergiliusza, a także poematy dydaktyczne Hezjoda czy Lukrecjusza. Skąd występowała taka popularność tej definicji — nie wiemy. Wiadomo natomiast, że najczęściej wyszukiwano to słowo między 9 a 15 kwietnia tego roku.
Słowa mają moc
Świadomość tego jak silnie trendy wpływają na naszą pozycję w internecie, można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Wymienia się trzy główne rodzaje treści SEO dopasowanych pod słowa kluczowe: treści newsowe, sezonowe oraz „evergreen”.
Treści newsowe mają najkrótszą datę przydatności. Ich użyteczność wynosi najczęściej jedynie kilka godzin, maksymalnie kilka dni. Tworzą je frazy, które zazwyczaj nadają się jedynie do tematów informacyjnych. Potrafią zaliczyć bardzo wysokie skoki popularności, jednak ich, poziom popularności szybko wraca na wartości sprzed wzrostu.
Tego typu teksty mają duży potencjał, jeśli są publikowane natychmiast, najlepiej w tym samym dniu, kiedy coś się wydarzyło. Cieszą się dużym zainteresowaniem w Google News oraz w social mediach i z pewnością przyciągną czytelników na Twoją stronę internetową. Niestety trwa to krótko, a takich treści zwykle nie da się ponownie udostępnić, ponieważ zastępują je nowsze informacje.
Następny szczebel w kategorii „żywotności” zajmują treści sezonowe. Są powiązane zarówno powiązane z konkretnym sezonami, takimi jak wakacje czy jesień, jak i cyklicznymi okazjami np. święta Bożego Narodzenia, Dzień Matki czy uroczystość Wszystkich Świętych. Treści pozycjonowane na sezonowe słowa kluczowe generują ruch na stronie najczęściej w tym samym okresie w każdym roku.
Treści o charakterze evergreen systematycznie generują ruch na Twojej stronie przez długi okres czasu. W tego typu tekście wykorzystuje się frazy, które utrzymują popularność na stosunkowo stałym poziomie. W rezultacie liczba wyświetleń strony jest zazwyczaj stabilna i rzadko spada do zera. Choć mogą wystąpić pojedyncze skoki lub okresy wzmożonego zainteresowania, to zazwyczaj utrzymuje się ono na „normalnym poziomie”.
Treści ponadczasowe stanowią istotny element strategii SEO, ponieważ umożliwiają pozycjonowanie strony na frazy „wiecznie popularne”, co gwarantuje stały napływ użytkowników z wyników organicznych. Ponadto takie teksty są doskonałą podstawą do tworzenia nowych postów w ramach recyklingu treści. Przy okazji warto prezentować je cyklicznie na platformach społecznościowych, aby nowi obserwujący mieli szansę się z nimi zapoznać. Aby uniknąć monotoniczności dla starszych czytelników, zaleca się różnorodne formy prezentacji treści, takie jak infografiki, cytaty itp.
Strategia to podstawa
Nie ważne czy tworząc content, będziesz skupiał się na treściach sezonowych, newsowych czy evergreen. Każde z nich ma swoje zalety i wady, każde z nich da się wykorzystać w skuteczny sposób. Najważniejsze jest, żeby nie tworzyć naszych kampanii ani treści kierując się jedynie intuicją.
W internecie istnieje wiele darmowych oraz płatnych narzędzi pozwalających lepiej planować nasze działania i wykorzystywanie słów kluczowych. Wśród tych bezpłatnych prym wiodą narzędzia od Google — Google Trends, Google Keyword Planner czy Google Search Console. Możemy w nich sprawdzić, jak w danym okresie wygląda popularność danej frazy, jakie słowa są aktualnie najczęściej wpisywane oraz jak układa się wykres popularności, który również może być dla nas ciekawym prognostykiem.
Narzędzia płatne posiadają oczywiście dużo więcej opcji niż te darmowe, jednak przydają się one najczęściej dopiero profesjonalistom. Żeby wykorzystać w pełni takie platformy jak Senuto, Ahrefs czy Semstorm musimy dobrze znać się na swoim fachu. Prowadząc duży sklep internetowy, nie można obejść się m.in. bez znajomości tych programów.
Rok 2023 powoli dobiega końca, dlatego warto przeanalizować, jak wykorzystaliśmy ten czas i co nowego możemy zrobić. Zastanów się, czy w Twoim biznesie wykorzystanie SEO i organicznej widoczności ma duże znaczenie i jeśli tak — nie zwlekaj ani chwili dłużej. Wykorzystaj pełny potencjał swoich słów!