Aplikacje oparte na sztucznej inteligencji cały czas się rozwijają. ChatGPT, najpopularniejsze narzędzie tego typu zostało uruchomione pod koniec listopada 2022 roku. Ludzie w tym czasie zaczęli go implementować w swoich firmach i wykorzystywać go do automatyzacji i optymalizacji pracy. ChatGPT służy jednak tylko do tworzenia tekstów.
W międzyczasie cały czas rozwijała się kolejna gałąź sztucznej inteligencji — tworzenie obrazów. Dotychczasowe narzędzia takie jak DALL-E 2 czy Midjourney były albo niedokładne, niewystarczające albo zbyt trudne w obsłudze. DALL-E 3, najnowsza wersja oprogramowania stworzonego przez OpenAI, ma to wszystko zmienić.
Technologiczne objawienie
DALL-E 3 został udostępniony do powszechnego użytku z zaskoczenia. Już w sobotę rano społeczności platform takich jak Reddit i Twitter zaczęły entuzjastycznie komentować znacznie ulepszone możliwości nowego oprogramowania.
Co takiego ma do zaoferowania kolejna odsłona tego generatora obrazów?
- Poprawioną interpretację wpisywanych poleceń
- Wprowadzanie tekstów do obrazu
- Ograniczenie błędów pojawiających się w poprzednich wersjach programu
Najważniejszą zmianą, jaką wprowadziło DALL-E 3, jest przede wszystkim to, że obrazki są po prostu… lepsze. Nie pojawiają się już praktycznie odpowiedzi zupełnie niesatysfakcjonujące, a sam program zdaje się lepiej rozumieć wydawane mu polecenia.
Do tej pory, żeby uzyskać satysfakcjonujący efekt, musieliśmy bardzo szczegółowo i w konkretny sposób opisać naszą prośbę. Teraz program potrafi tworzyć zadowalające obrazy również przy gorzej sformułowanych poleceniach. Dzięki temu DALL-E stał się bardziej przystępny dla zwykłych użytkowników. Oczywiście generator dalej radzi sobie najlepiej w przypadkach kiedy dokładnie opiszemy pożądany obraz, natomiast najnowsza generacja zdaje się lepiej rozumieć „ludzki” język.
Chociaż to uaktualnienie nie pojawiło się jeszcze na stronie internetowej OpenAI, jego dostępność na platformie Microsoftu przyciąga uwagę artystów zajmujących się sztuczną inteligencją.
Całkowicie za darmo?
Oprogramowania od OpenAI wielu z nas nie może jeszcze używać przez stronę ChatGPT. Istnieje natomiast inne rozwiązanie. DALL-E 3 został zaimplementowany do generatora obrazów od Microsoft Bing, które znajdziecie pod tym linkiem. Dostęp do Dall-E 3 można uzyskać, logując się do Bing Image Creator poprzez konto Microsoft przy użyciu różnych przeglądarek internetowych, takich jak Microsoft Edge, Google Chrome, czy Firefox.
Oczywiście, tak jak w przypadku wielu podobnych programów, uzyskujemy ograniczoną liczbę szans do wykorzystania. Jest ona jednak na tyle wysoka, że nie powinniśmy jej zbyt szybko wyczerpać, a dodatkowo będzie ona odnawiana raz na jakiś czas.
Jak wykorzystać DALL-E 3 w swojej firmie?
Technologia niesie wiele rozwiązań, które możemy wykorzystać w swojej firmie. W jaki sposób możemy używać generatora obrazów dla własnych potrzeb?
- Tworzenie spersonalizowanych grafik — Żaden program nie zastąpi (póki co) w stu procentach pracy grafików w Twojej firmie. DALL-E może jednak służyć jako narzędzie używane w kryzysowych sytuacjach. Kiedy nie możesz w danym momencie skorzystać z usług profesjonalisty, warto spróbować użyć generatora. Efekty potrafią pozytywnie zaskoczyć.
- Szukanie inspiracji — Czasami nawet najlepsi graficy zmagają się z brakiem kreatywności. Wena niestety nie jest dana raz na zawsze. W takich chwilach zbawiennym rozwiązaniem może okazać się właśnie generator obrazów. Wystarczy wpisać kilka słów opisujących to co chcemy uzyskać, a wśród proponowanych rozwiązań może znaleźć się jedno, które da nam inspirację do dalszej pracy.
- Prezentowanie swojej wizji — Zleciłeś swojemu pracownikowi wykonanie grafiki, przygotowałeś szczegółowy opis… ale nie zrozumieliście się nawzajem? Propozycja zaprezentowana przez grafika jest dobra, ale nie do końca o to Ci chodziło? Spróbuj użyć DALL-E, by zmaterializować swoje myśli — może nie wyjdą perfekcyjnie, ale będą świetnym kierunkowskazem do dalszej pracy.
Podsumowując, udostępnienie DALL-E 3 do powszechnego użytku jest czymś nowym, bardzo ważnym, ale nie jesteśmy jeszcze pewni czy przełomowym. Z pewnością jakość oferowanych rozwiązań jest znacznie wyższa niż w poprzednich generacjach, a sposób użycia jest dużo bardziej naturalny i „ludzki”. Można go wykorzystać na wiele sposobów, natomiast jego wpływ będziemy mogli ocenić dopiero po upływie czasu: może roku, dwóch, a może po dziesięciu latach. Tak czy siak, na ten moment nie ma lepszego narzędzia AI do generowania obrazów.
Możliwość DALL-E 3 możecie sprawdzić na tej stronie, lub analizując… grafikę na górze artykułu, który został w pełni wygenerowany przez to oprogramowanie! Obraz przedstawia WALL-E, głównego bohatera z kultowej bajki Pixara oraz Salvadora Daliego, wybitnego hiszpańskiego malarza. To ze zbitki tych dwóch słów powstała nazwa DALL-E.